Koronawirus – informacje dla seniorów

Pomoc dla powstańców
Muzeum Powstania Warszawskiego uruchomiło specjalne dyżury telefoniczne, których celem jest informowanie powstańców o aktualnych zaleceniach sanitarno-epidemiologicznych oraz apelowanie o pozostanie w domach. Wolontariusze Muzeum utrzymują kontakt z powstańcami, aby wiedzieć czy potrzebują oni wsparcia i - w razie potrzeby - przekazują informacje odpowiednim osobom i służbom.

Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich przy ul. Nowolipie 22 został zamknięty do odwołania. Opiekę nad powstańcami, którzy do niego przychodzili, sprawują pracownicy i wolontariusze Stowarzyszenia Monopol Warszawski, czyli operatora placówki. Pomoc polega na rozwożeniu do domów powstańców obiadów i kanapek. Opiekunowie pytają także o zdrowie i mierzą bezdotykowym termometrem temperaturę. Zbierają zamówienia i realizują zakupy dla powstańców. Przydatne telefony: 572 817 999 – zamówienia na obiady, listy zakupów i leków, 797 768 702 – zgłoszenia powstańców do przychodni, zapotrzebowanie na recepty, wizyty lekarskie, 505 904 489 –  wolontariat , kontakt dla partnerów oferujących pomoc.  

Telefon zaufania dla osób starszych
Pod numer telefonu zaufania 22 635 09 54, mogą zadzwonić osoby starsze, samotne, potrzebujące wsparcia psychologicznego. Uruchomienie numeru ma przeciwdziałać izolacji społecznej osób starszych, a jednocześnie pełnić funkcję informacyjną i doradczą. Telefon zaufania prowadzi Stowarzyszenie mali bracia Ubogich. Od poniedziałku do piątku w godzinach 17.00 - 20.00.

 

Pomoc psychologiczna Jeśli nie radzisz sobie z obecną sytuacją, jest to dla Ciebie za trudne, martwisz się lub szukasz po prostu kogoś, kto z Tobą porozmawia to skorzystaj z pomocy.

Zgłoś się do wybranej organizacji:

  • Stowarzyszenie Syntonia - tel. 792 810 820 lub 792 810 180;
    on – line: wsparcieopiekunow@gmail.comzapisy@syntonia.org.pl, skype: Wsparcie Opiekunów
    Dyżurować będziemy: poniedziałek 9:00 - 13:00 wtorek i środa 9:00 - 12:00

  • Polski Czerwony Krzyż - tel. 607 050 655 - czynny od pon – pt w godz. 9.00 do 14.00,
    Porady psychologiczne udzielane będą poniedziałek 8.00 - 20.00, czwartek 18.00 - 20.00

  • Fundacja Razem – tel. 733 563 311 - od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 18.00.

  • Fundacja Projekt Starsi tel. 537 375 505 (można dzwonić i nagrać wiadomość, organizacja oddzwania)
    Fundacja pomaga osobom starszym krzywdzonym przez swoich bliskich, zdalnie prowadzi:
    • pomoc interwencyjną (zgłasza odpowiednim służbom i monitoruje przypadki przemocy wobec starszych)
    • wsparcie psychologiczne
    • pomoc prawną

  • Kryzysowy Telefon Zaufania 11 61 23 Pracownicy telefonu udzielają informacji i pomocy psychologicznej osobom doświadczającym kryzysu emocjonalnego i silnego stresu.

  • Linia Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego 800 70 2222

  • Psychologowie i psychoterapeuci dla społeczeństwa – zespół psychoterapeutów i psychologów, oferujących bezpłatną pomoc osobom szczególnie narażonym na negatywne skutki psychologiczne epidemii koronawirusa w Polsce: https://www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl/kontakt

  • Forum Ocal Siebie oferuje pomoc on-line https://ocalsiebie.pl/forums

Orzeczenia o niepełnosprawności bez osobistego stawiennictwa

Aktualnie lekarze mogą wydawać orzeczenia o niepełnosprawności bez bezpośredniego badania, na podstawie dołączonej do wniosku dokumentacji.

Co to oznacza w praktyce?

Lekarz, przewodniczący składu orzekającego, jeśli uzna dołączoną do wniosku o wydanie orzeczenia dokumentację medyczną za wystarczającą, będzie mógł sporządzić ocenę stanu zdrowia osoby orzekanej bez przeprowadzenia bezpośredniego badania.
Uwaga! Nie będzie konieczności przedstawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego niemożność osobistego stawiennictwa z powodu długotrwałej i nierokującej poprawy choroby.

Prawo zadziała wstecz – na korzyść osób niepełnosprawnych

Zaświadczenie uprawniające do orzekania o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wydane członkowi powiatowego zespołu przez wojewodę, którego ważność upływa w terminie od 8 marca 2020 r., zachowa ważność do 90. dnia od chwili odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii (ale nie dłużej niż do dnia wydania nowego zaświadczenia).

Aktywny senior w domu

Program profilaktyczny Krajowej Izby Fizjoterapeutów i Ministerstwa Zdrowia

Obecna sytuacja epidemiologiczna i przymusowe pozostanie w domach może spowodować znaczne ograniczenia aktywności fizycznej wśród osób starszych. Już kilkudniowa absencja ruchowa może spowodować trudne do odwrócenia konsekwencje dla całego organizmu. Rezygnacja z aktywności może przyczynić się do pojawienia powikłań, w tym wtórnie spowodować osłabienie wszystkich układów i podatność na inne schorzenia, także po okresie pandemii.

Tu znajdziesz zestaw ćwiczeń, które można wykonać w domu

Zgodnie z decyzjami Władz Państwowych od 12 marca 2020r. wszystkie placówki Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy są nieczynne.  Dla Czytelników biblioteki przygotowały: 

  • Telefoniczny dyżur bibliotekarzamimo zamknięcia placówek bibliotecznych, od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-14:00 pełni dyżur telefoniczny pod numerem 22-833-21-83.

  • Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora przez telefon – w związku z przestojem w projekcie Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora każdy senior może zadzwonić do Doradców Cyfrowych i uzyskać zdalną poradę. Czeka tutaj na Państwa wykwalifikowany instruktor, zwany Doradcą Cyfrowym, który pomaga bezpłatnie wszystkim Warszawskim seniorom (powyżej 60 roku życia) w oswajaniu nowoczesnej technologii poprzez indywidualne konsultacje. Harmonogram konsultacji

  • Dostęp do platformy Legimizachęcamy do korzystania z oferty Legimi. Jest to bezpłatny dostęp do bazy publikacji elektronicznych pełnej nowości wydawniczych. Wystarczy założyć konto na Legimi, pobrać kod z Biblioteki, a świat literatury stanie przed nami otworem. Kody dla Czytelników wydawane są za pośrednictwem placówek bibliotecznych (telefonicznie lub mailowo).

  • Promocja dostępu do cyfrowych kolekcji – zachęcamy do aktywnego korzystania z kolekcji zdygitalizowanych książek. Szczególnie polecamy serwis Wolne Lektury.

  • Promocja kultury w mediach społecznościowych – na  fejsbuku i instagramie Żoliborskiej Biblioteki Czytelnicy znajdą bazę linków do miejsc w sieci, w których można za darmo obejrzeć spektakl teatralny, przeczytać książkę, posłuchać muzyki, wybrać się w wirtualną podróż czy na wirtualne spotkanie autorskie.

# Zostań w domu nie wychodź z teatru

To akcja zainicjowana przez warszawskie teatry w odpowiedzi na ograniczenia spowodowane epidemią koronawirusa. Dzięki tej inicjatywie możemy obejrzeć spektakle on-line, spotkania z aktorkami i aktorami w mediach społecznościowych, mamy okazję na popatrzenie na teatr od kuchni.

Więcej informacji o ofercie kulturalnej na stronie: http://www.kulturalna.warszawa.pl/

Warszawskie instytucje kultury oferują swoje zbiory on-line.

Na stronie większości muzeów dostępne są zasoby cyfrowe, z których warto skorzystać.

 

POLICJA RADZI I OSTRZEGA

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ NA „INFORMACJE O KORONAWIRUSIE”

W związku z rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa funkcjonariusze Biura Prewencji Komendy Głównej Policji apelują o zachowanie ostrożności i rozsądku oraz przestrzegają przed oszustami. Pamiętajmy, że przestępcy, wykorzystując obawę i niepewność związaną z epidemią, chcą wyłudzić pieniądze lub wprowadzić dezinformację, zasypując sieć oraz media fałszywymi informacjami, czyli fake newsami.

 

Instrukcja zakładania rękawiczek ochronnych

 

  • Przed nałożeniem na dłonie rękawic dokładnie myj ręce wodą z mydłem przez minimum 20 sekund i odkaź je preparatem na bazie alkoholu (powyżej 60%).

  • Po wyjęciu rękawic z opakowania uchwyć ją w miejscu, w którym powinien znajdować się nadgarstek i płynnym ruchem wsuń ą na dłoń. To samo zrób z drugą rękawiczką.

  • Ważne, by przy zakładaniu rękawic nie dotknąć skóry przedramienia. Jeśli chcesz tego uniknąć, odwiń zewnętrzną powierzchnię nakładanej rękawicy zgiętymi palcami w taki sposób, aby udało się nałożyć rękawicę na drugą rękę.

 

Instrukcja zdejmowania rękawiczek ochronnych

 

  • Zdejmowanie rękawic warto zacząć od uchwycenia jednej z nich na wysokości nadgarstka w taki sposób, by nie dotykać skóry przedramienia, a w dalszej kolejności należy wywrócić ją wewnętrzną stroną na wierzch.

  • Po zdjęciu pierwszej rękawicy trzymaj ją w drugiej ręce, do której przyłóż palce, wsuwając je pod rękawiczkę i zwijając ją wzdłuż dłoni.

  • Zdjęte rękawiczki wyrzuć do kosza i dokładnie umyj ręce wodą z mydłem lub detergentem zawierającym minimum 60-procentowy alkohol.