Pomoc dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin
Podstawowe przepisy prawne określające zasady udzielania wsparcia i pomocy osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom.
- Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
- Ustawa o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności
- Ustawa o pomocy społecznej
- Ustawa o świadczeniach rodzinnych
- Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych
- Raport końcowy z wdrażania Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych w Mieście Stołecznym Warszawa województwo mazowieckie
- Dziesięciopunktowy program wsparcia osób niepełnosprawnych
31 stycznia 2019 roku minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska ogłosiła plan działania na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych na rok 2019. W sumie to dziesięciopunktowy program wsparcia osób niepełnosprawnych. - Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych
Ustawa dotycząca utworzenia Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Zgodnie z zapisami ustawy nowy państwowy fundusz celowy, którego dysponentem jest minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, ma na celu wsparcie społeczne, zawodowe lub zdrowotne osób niepełnosprawnych.
Osobom z niepełnosprawnościami proponujemy:
- indywidualne poradnictwo dla osób z niepełnosprawnościami i członków ich rodzin
- wsparcie w sprawach dotyczących orzecznictwa oraz korzystania z różnego rodzaju ulg i uprawnień,
- informacje o palcówkach oferujących rehabilitację i możliwościach zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny,
- pomoc w działaniach dotyczących likwidacji barier komunikacyjnych, technicznych i architektonicznych,
- informacje o zasadach korzystania z uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjno – wypoczynkowych dla dzieci i dorosłych.
Osoby z niepełnosprawnościami mogą również korzystać z innych form pomocy oferowanych przez Ośrodek, w tym:
- usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych,
- specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Wspieramy osoby z niepełnosprawnościami i członków ich rodzin w radzeniu sobie z problemami wynikającymi z niepełnosprawności w rodzinie. Zachęcamy do kontaktu osoby zainteresowane udziałem w programach aktywizacji zawodowej i społecznej.
Zapraszamy do współpracy wszystkie instytucje, organizacje i osoby zainteresowane działaniem na rzecz poprawy funkcjonowania osób z niepełnosprawnością w środowisku lokalnym.
Jeżeli jesteś osobą z niepełnosprawnością lub członkiem jej rodziny możesz skorzystać z poradnictwa on-line. Wysyłając e-mail (zolops@ops-zoliborz.waw.pl) uzyskasz odpowiedz.
Przydatne linki:
W Stołecznym Centrum Osób Niepełnosprawnych ul. Gen. Andersa 5 można załatwić m. in orzeczenia o niepełnosprawności, dofinansowanie do likwidacji barier i sprzętu rehabilitacyjnego, dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego, wydawane są także karty parkingowe
Działania na rzecz rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych podejmuje również Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie
Punkt Informacyjno-Koordynacyjnego dla Osób z Niepełnosprawnościami (PIKON) prowadzony jest przez Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie w Punkcie przy Al. Solidarności 93 w dni robocze w godzinach 8:00-20:00.
PIKON jest zadaniem realizowanym na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami mieszkającymi na terenie m.st. Warszawy, które w związku z napotykanymi na co dzień trudnościami, wymagają szeroko rozumianego wsparcia w zakresie informacyjnym, doradczym lub bezpośredniego dostępu do dedykowanej im oferty instytucji oraz podmiotów funkcjonujących na terenie stolicy.
Specjalistyczny przewóz osób z niepełnosprawnościami
Usługę do dnia 31 grudnia 2020 r. realizuje firma USŁUGI TRANSPORTOWE Marek Włastowski w systemie „od drzwi do drzwi”, tzn. zapewniona jest pomoc w wydostaniu się ze zgłoszonego miejsca, dojazd i pomoc w dotarciu do miejsca docelowego. Usługa świadczona jest na terenie m.st. Warszawy oraz w przypadku przewożenia na leczenie lub rehabilitację poza miastem (do 20 km od granic Warszawy).
Usługa świadczona jest od poniedziałku do piątku w godz. 6.00-22.00, a w soboty i niedziele w godz. 8.00 – 20.00, z zastrzeżeniem, że nie świadczy się usług w dni ustawowo wolne od pracy. Osoba korzystająca ponosi opłatę za zryczałtowaną długość kursu w wysokości 15 zł brutto.
Przewoźnik przyjmuje zlecenia (na co najmniej 3 dni przed terminem planowanego przejazdu) w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 16.00 pod numerami telefonów 298 59 00 lub 720 915 300 oraz na adres e-mailowy bus@specjaltrans.pl.
Usługi przewozowe dla osób z niepełnosprawnościami w 2021 r.
Program "Asystent Osoby Niepełnosprawnej" że od września 2018 roku jest realizowany w Warszawie przez Centrum Usług Społecznych „Społeczna Warszawa”.
Na mocy Zarządzenia Nr 413/2016 Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dn. 1 kwietnia 2016 r. powołana została na kolejną kadencję (4 lata) Społeczna Rada do spraw Osób Niepełnosprawnych w m.st. Warszawie, jako organ doradczy Prezydenta m.st. Warszawy, w sprawach osób niepełnosprawnych.
Ruszył pilotażowy, projekt stołecznego ratusza - mapy dotykowe części naziemnej, podziemnej i poziomu peronu stacji metra Ratusz Arsenał oraz informacyjne pliki dźwiękowe dla osób niewidomych i słabowidzących.
Znaczny stopień niepełnosprawności czyli bez limitu, skierowania i kolejek